Кошик покупця

Чи корисна овульована осетрова ікра?

Безперечно!

Розберемось в основних питаннях щодо осетрових, отримання з них ікри та видів готової харчової продукції.

В більшості країн світу вилов осетрових заборонений через катастрофічне скорочення популяції цих видів риб. Натомість, осетрових успішно розводять в умовах аквакультури.

В України є близько 30-ти господарств, де вирощують риб осетрових порід: руського осетра, сибірського осетра, стерлядь, бестера, білугу та веслоноса. Деякі з цих господарств вже мають своє виробництво харчової ікри. Господар осетрової ферми завжди може обрати спосіб отримання ікри з риб: забійний або беззабійний.

Як отримують ікру з осетрових риб?

Перший спосіб традиційний, так віками робили риболови та десятиліттями – аквафермери. Після тривалого вирощування (для стерляді – 3-5 років, для бестера – 10 років, для сибірського – 8 років, для білуги – 18-30 років) рибу забивають, швидко вилучають з черева ястики, протирають через грохотку та солять. Забійна ікра готова.

На заміну старому дещо варварському методу отримання ікри прийшов новий – беззабійний, або метод здоювання. Слід зауважити, що таким методом з 60-х років минулого століття отримували ікру для відтворення осетрових, та й тепер на рибоводних господарствах саме так і відтворюють будь-яку рибу.

Виробники харчової осетрової ікри по всьому світі виробляють як забійну, так і овульовану (це назва для позначення, що ікра була отримана беззабійним методом здоювання) ікру.

В чому різниця?

В способі посолу. Якщо забійна ікра просто солиться, то з ікрою, яку здоїли, треба провести певні маніпуляції, щоб закріпити її оболонку. І тут не обходиться без впливу високих температур. Цей момент дозволяє необізнаним людям вважати, що овульована ікра втрачає всі свої корисні властивості. Насправді, це зовсім не так. Під впливом температури руйнуються тільки водорозчинні вітаміни (В та С), решта поживних речовин, таких як незамінні амінокислоти, жирні кислоти, мінерали та жиророзчинні вітаміни присутні в овульованій ікрі.

В чому полягає харчова і біологічна цінність овульованої ікри?

Інститут біохімії ім. Палладіна та Українська лабораторія якості та безпечності харчових продуктів проводили дослідження овульованої осетрової ікри українських виробників на показники харчової цінності. Було встановлено наступне:

  • Склад незамінних амінокислот білку овульованої осетрової ікри перевищує їхню кількість в ідеальному білку та відповідає біологічно цінному продукту;
  • Мінеральний склад овульованої осетрової ікри відзначається високим вмістом кальцію, магнію, заліза (подвійна добова норма), цинку (подвійна добова норма), міді.
  • Жирнокислотний склад характеризується високим вмістом ПНЖК, який перевищує їхню рекомендовану кількість на 33%. Співвідношення Омега6/Омега3 дорівнює 1,05/1. НЖК та МНЖК відповідають рекомендованим нормам.
  • В овульованій осетровій ікрі присутні вітаміни А, Е, РР.

Як це корисно для людини?

Незамінні амінокислоти не можуть синтезуватися в нашому організмі, тому ми мусимо отримувати їх з їжею. Вони беруть участь у побудові практично всіх клітин, а отже в процесі зростання та регенерації тканин, органів, синтезі антитіл, гормонів та ферментів, в підтриманні розумових процесів, регуляції роботи ЦНС.

Жирні кислоти діляться на насичені (НЖК) та ненасичені: поліненасичені (ПНЖК) та мононенасичені (МНЖК). Всім знайомі омега-3, омега-6, омега-9 відносяться до ПНЖК. Ці кислоти необхідні для нормального росту організму, нормалізації серцево-судинної системи, сприяють пришвидшенню імунної відповіді на різні запальні реакції, збільшують тривалість життя тощо. Висока їхня кількість в ліпідах чорної ікри свідчить про їх високу біологічну ефективність та цінність для забезпечення фізіологічних процесів, профілактики та лікування багатьох захворювань. На жаль, в раціоні харчування людини виявлено дефіцит цих кислот. Саме тому так важливо віднайти для кожного улюблене джерело цих кислот: рибу, морепродукти, ікру або морські водорості.

Мікроелементи є найважливішими каталізаторами обмінних процесів. Багато ферментативних процесів неможливі в організмі людини без мінеральних речовин. Вони входять до складу основних біологічних систем: ферментів, гормонів, вітамінів. Макроелементи, такі, як кальцій, магній, цинк, залізо вкрай потрібні для нормального функціонування організму. Вміст літію, молібдену, титану, ванадію не регламентується в рекомендованих потребах, проте присутність таких елементів збагачує продукт. Так, літій в організмі людини попереджає розвиток нервово-психічних захворювань, молібден є кофактором багатьох ферментів, що забезпечують метаболізм сірковмісних амінокислот, пірімідинів та пуринів; ванадій прискорює окислювально-відновлювальні процеси, бере участь в регулюванні роботи деяких ферментів, в жировому та вуглеводному обміні, допомагає зберігати здоров’я судин, в зміцненні кісткової тканини, бере участь в засвоєнні кисню тканинами печінки та контролюванні рівня цукру в крові, сприяє зміцненню захисних сил організму.

Висновок

Таким чином, можна бути впевненим, що вживаючи овульовану осетрову ікру, ви отримуєте неповторну користь. Окрім того, що сприяєте збереженню прадавніх цінних риб.